האם אנו יכולים להתנגד לריסוס האווירי בשמי ישראל מבלי שאנו יכולים להוכיח מה מרוסס ולשם איזו מטרה?

  • כן.

על מנת להתנגד לפעולת הריסוס הברורה בשמי ישראל, אנו לא מחוייבים לאמת את תרכובת הכימיכלים המדוייקת שמרוססת, או את הסיבה לכך שזה נעשה. העובדה שאנו רואים את תוצר הריסוס במו עינינו ומתעדים זאת בעזרת צילום, מאמתים את קיומו ואת האיום שדבר זה מהווה. אנו מבדילים בקלות רבה בין שמיים עם עננות טבעית לבין הערפל הלבן המלאכותי שהריסוס האווירי מייצר.

בנוסף, אנו טוענים, שזוהי אחריות הממשלה ולא האזרחים, לחשוף את מטרת הריסוסים הללו, את הרכב הכימי שלהם ולספק לציבור ולכנסת את המחקר המדעי אשר מאשרר את הפעילות הזו ומטרותיה.

אנו עוד טוענים שעד אשר שימוש בטכנולוגיה זו מאושר על ידי משאל ארצי או הכנסת, הוא מייצג שימוש לרעה בכוח על ידי המבצעים ושעליהם לשאת בכל האחריוות לנזק הנגרם לאזרחים או לסביבה עקב השימוש בטכנולוגית הריסוס.

 

אז מה אנו יודעים על החומרים אשר מרוססים בשמיים?

  • אף על פי שאנו, בשמיים כחולים, כבר לוקחים דגימות ממי גשם ומהאדמה, ומעודדים אחרים לעשות כך גם כן, עלינו לפנות למקומות אחרים בעולם אשר בהם מתרחשים ריסוסים זהים או דומים לתקופת זמן ארוכה יותר, למקומות בהם ההתנגדות לריסוסים מבוססת יותר והחקירה לגבי הרכב הריסוס ומטרותיו מתקדמים יותר.

בארצות נאט"ו האירופאיות ובארה"ב, מקומות בהן טכנולוגיית הריסוס האווירי התרחשה לאורך עשורים רבים ללא אישור ממשלתי רשמי או ללא הסכמת הציבור, בדיקות אדמה ומי גשמים מצאו שכימיכלים העיקריים שנמצאים בריסוס הם אלומיניום, בריום וסטרונציום. בנוסף מצאו שההרכב הכימי של הריסוס דומה להרכבו של ה"אפר המעופף" – משקעי האפר הנותרים אחרי שריפת פחם בתחנות הכוח. משקעים רעילים אלו אסורים לשחרור לסביבה.

אלומיניום, בריום וסטרונציום הן מתכות כסופות, מחזירות אור וכאשר הן מרוססות לאטמוסיפרה כחלקיקים מיקרוסקופיים הן מייצרות ענן מלאכותי דמוי ערפל כמו זה שאנו מוצאים בשמי ישראל.

לכן לאור העובדה שההופעה הגלויה של טכנולוגיה זו נראית זהה בארה"ב, אירופה וישראל, יש לנו סיבה טובה להאמין שהרכב הריסוס הוא דומה מאוד או זהה בכל המקרים.תוצאות הבדיקות שאנו בשממין כחולים עורכים במי גשם ושלג בחורף זה של 2016, מצאו את קיומם של רעלים אלו בכמויות גבוהות.

 

מה אנו יודעים על טכנולוגיית ריסוס זו? האם יש לה שם? האם אפשר לנחש את מטרתה?

טכנולוגייה זו נקראית הנדסת אקלים, וישנן עדויות בשפע שמצביעות על כך שמדובר בניסיון לשליטה במזג האוויר במטרה להפחית התחממות גלובלית או לשימוש לצרכים צבאיים שכוללים שליטה במזג האוויר הגלובלי. למרות שישנם כיום מאות פטנטים הקשורים להנדסת אקלים, בסקטור הצבאי והאזרחי כאחד, ועל אף שישנה התעסקות רבה בקהילה המדעית האזרחית בארה"ב ובקהילה הצבאית מדעית, בכל הנוגע לניסויים בהנדסת אקלים, עמדתם הרשמית של ארה"ב ונאטו נשארת שניסויים אלו עוד לא התרחשו באופן מעשי.

אך עמדתן הרשמית של המדינות באה בניגוד מוחלט למה שנצפה בשמיים של אותן מדינות לאורך עשורים, ולאחרונה גם בישראל. גם כאן בישראל, עמדתה הרשמית של הממשלה היא שניסויים אלו לא מתרחשים בשמיים שלנו.

 

האם עלינו בכלל לדאוג מריסוס אווירי זה בשמיים שלנו, אם המטרה שלו היא מניעת ההתחממות הגלובלית או הגנה מפני איום צבאי אפשרי?

כן, עלינו לדאוג מאוד משום שטכנולוגיה זו היא עדיין בשלב הניסוי והיא מוחלת ללא הידע או האישור של תושבי האזור שמעליו היא מופעלת. כמו כן ישנם מחקרים רבים שאומרים שלא רק שטכנולוגיה זו לא עוזרת במניעת התחממות גלובלית, אלא שלהפך היא מחמירה את התופעה. בנוסף ישנן הוכחות רבות התומכות בקשר שבין תופעות מזג האוויר הקיצוניות שמתרחשות לאחרונה ובין הסכנה שטמונה בניסויים בהנדסת אקלים.

בנוסף ברור לכל שהרכב הריסוס, הרעיל לאדם ולסביבה מגדיר את הטכנולוגיה הזו בתור חסרת אחריות ומגביר את ההבנה שנעשה בה שימוש ללא שום התייחסות לכללי הזהירות המדעיים הנהוגים.

 

האם יתכן שטכנולוגיית הנדסת אקלים היא הרסנית ביודעין, בהינתן העובדה שזו פעילות אשר מוכחשת באופן רשמי על ידי ממשלתינו וממשלות מדינות המערב?

אין לנו תשובה חותכת על כך. אך אנו כן יודעים שבין אם זה נעשה או לא נעשה בכוונה תחילה לפגוע באזרחים (או באזרחים של מדינות שכנות- שכן חלקיקים של ריסוס זה עפים עקב רוחות לאזורים שממזרח לישראל), ההשפעה של שחרור מתמיד של חומרים רעילים לאטמוספירה שלנו פוגע בבריאות האדם והסביבה בכל מקום שבו הם מרוססים.

 

מה הן ההשפעות של הרכב הריסוס? האם יש איזושהי דרך שבה אני יכול להגן על עצמי ועל משפחתי מההשפעה של ריסוס זה?

כאשר כימיכלים אלו, בנפרד או ביחד, נספגים בגוף האדם הם מחלישים את המערכת החיסונית ומגבירים את הסיכון להופעת דמנציה, סרטן, אוטיזם, אי פוריות ומחלות דלקתיות. כאשר מכירים בעובדה שכימיכלים אלו מזהמים את האוויר, המים והסביבה, ברור שלא ניתן להימנע מהשפעותיהם לחלוטין. אנו, בשמיים כחולים, משוכנעים שהדרך היחידה להימנע מהשפעות מזיקות אלו ואחרות, היא בניית התנגדות אזרחית שתשים קץ לשימוש בטכנולוגייה זו. למען מטרה זו, אנו מעוניינים לקיים קבוצה מודעת של אזרחים אשר יאגדו, יובילו ויקדמו את המאבק. כל מי שמעוניין להצטרף אלינו, מוזמן בשמחה ליצור איתנו קשר.